Booth Decorators - Winter 2018/2019

Events

Date Event Number of runners Average pace
14-10-2018 Shipley Park 237 8:16
11-11-2018 Chaddesden 294 7:49
02-12-2018 Bakewell Showground - -
20-01-2019 Trent Meadows - -
10-02-2019 Holmebrook Valley Park - -

Member Standings

Senior Men - Best of 4 arrow_drop_down

Position Member Team Event 1 Event 2 Event 3 Event 4 Event 5 Q Points
1 Holmes, Harry Matlock 1 -
2 Moakes, Samuel Sutton 1 2 -
3 Robinson, Richard Sutton 2 -
4 Rainsford, Joe Heanor 3 -
5 Howett, Christian Ripley 4 -
6 Perrin, Aston LongEaton 4 -
7 Burnham, Ben Sutton 3 6 -
8 Boot, Mark LongEaton 5 -
9 Holland, Nick Matlock 8 5 -
10 Manning, Lucas Ilkeston 7 -
11 Sale, Philip Ilkeston 7 8 -
12 Davenport, Colin Matlock 9 -
13 Caldwell, Tim LongEaton 9 10 -
14 Earley, Michael Ilkeston 10 11 -
15 Haw, Ryan LongEaton 12 -
16 Thorpe, John Matlock 13 -
17 Carter, Tom Ripley 14 -
18 Beresford, Luke Ripley 6 22 -
19 Bott, Shaun Belper 13 16 -
20 Allcock, Paul LongEaton 15 -
21 Ashmore, Steve Heanor 12 19 -
22 West, Richard Ripley 14 18 -
23 James, Edward Belper 11 21 -
24 Martin, Shaun Sutton 16 -
25 Raeside, Bruce Kimberley 17 -
26 Henstock, Joe Ripley 17 20 -
27 Basey, Andrew Heanor 19 -
28 Howe, Richard LongEaton 20 -
29 Bird, Gary Sutton 21 -
30 Haywood, Matt Matlock 22 -
31 Whysall, Stuart Mansfield 23 -
32 Wood, Ricky Matlock 18 28 -
33 Hart, James Belper 23 -
34 Hudson, Keith Ilkeston 24 -
35 Bosworth, Wykeham Belper 15 33 -
36 Fletcher, Dan Matlock 25 -
37 Jackson, Tom Belper 26 -
38 Bland, Michael LongEaton 24 30 -
39 Fickling, Martin Mansfield 27 -
40 Fell, Joe Sutton 28 -
41 Watson, Ian Matlock 29 -
42 Johnson, Liam Heanor 29 -
43 Mann, Ollie Sutton 27 36 -
44 Bladon, Daniel Heanor 32 -
45 Bell, Jamie Chesapeake 33 31 -
46 Robinson, Adam LongEaton 34 -
47 Norman, Robert Belper 30 39 -
48 Hill, John Ilkeston 26 43 -
49 Flint, Ashley Belper 35 -
50 Nogueira, Viktor Sutton 35 -
51 Whiting, Lewis Heanor 36 -
52 Topham, Tom NorthDerbyshire 37 -
53 Lawrence, Jack Heanor 37 -
54 Nightingale, Matthew Ilkeston 25 50 -
55 Cummins, Jack Matlock 38 -
56 Martin, Ian Sutton 39 -
57 Mellor, Dale Kimberley 31 47 -
58 Whittell, William Chesapeake 34 45 -
59 Feely, David Ilkeston 40 -
60 Taylor, Dave Kimberley 41 -
61 Follon, Daniel Ilkeston 42 -
62 Rose, Andy Wirksworth 42 -
63 Hooton, Matt LongEaton 32 53 -
64 Teasal, Dan NorthDerbyshire 44 -
65 James, Richard Sutton 45 -
66 Lau, Denney NorthDerbyshire 46 -
67 Jones, Kyle Ilkeston 47 -
68 Darnell, Adam NorthDerbyshire 48 -
69 Stubbs, Andy Belper 38 58 -
70 Elliott, Danny Ripley 41 56 -
71 Softley, Robert Chesapeake 40 57 -
72 Belfield, Louie Chesapeake 49 -
73 Beasley, Carl Sutton 51 -
74 McKnight, Stephen Belper 44 59 -
75 Chandler, Chris Kimberley 43 60 -
76 Bayliss, Greg Ripley 52 -
77 Whitehead, Barry Sutton 46 62 -
78 Hobson, Richard Ilkeston 54 -
79 Baker, Matt Ripley 55 -
80 Holland, Glenn Mansfield 61 -
81 Bird, Jay Ripley 63 -

Men V40 - Best of 4 arrow_drop_down

Position Member Team Event 1 Event 2 Event 3 Event 4 Event 5 Q Points
1 Blair, Mike Matlock 1 1 -
2 Nugent, Daniel Sutton 2 -
3 Read, James Ilkeston 3 -
4 Rocchelli, Mario LongEaton 4 3 -
5 Whittleton, Paul Ilkeston 5 2 -
6 Hughes, Carl Heanor 5 -
7 Lowe, Wayne Sutton 7 4 -
8 Lambert, Mark Ilkeston 6 8 -
9 Hunter, Ian Ilkeston 7 -
10 Potter, John Wirksworth 8 6 -
11 Taylor, Dean Ripley 9 -
12 Naylor, Zach Belper 9 -
13 Worthy, Neil Ripley 10 -
14 Wing, Gareth NorthDerbyshire 10 -
15 Hemsley, Matthew NorthDerbyshire 11 -
16 Taylor, Saul Belper 11 -
17 Purser, Kevin Chesapeake 12 -
18 Ashcroft, Dan Matlock 13 -
19 Furness, Darran Heanor 12 15 -
20 Crow, Daniel Sutton 14 -
21 Cotton, Chris Heanor 14 -
22 Fodden, Wade LongEaton 15 -
23 Scriven, Robert NorthDerbyshire 13 17 -
24 Deacon, Phillip LongEaton 16 -
25 Johnston, Peter Wirksworth 16 -
26 Simpsom, James Sutton 17 -
27 Brassington, Jon NorthDerbyshire 19 18 -
28 Salkeld, Glenn Heanor 19 -
29 Baguley, Graeme Mansfield 20 -
30 Boyer, Richard Ilkeston 21 20 -
31 Godber, Ed Belper 21 -
32 Yorke, James Sutton 18 25 -
33 Clarke, Paul Heanor 22 -
34 Lloyd, Mike Matlock 22 -
35 Elliott, Gavin Heanor 23 -
36 Crehan, Nick Kimberley 23 -
37 Turner, Leigh Kimberley 24 24 -
38 Vernon, Martin Sutton 25 -
39 Stevenson, Ian Ilkeston 26 26 -
40 Dodsley, Darren Kimberley 27 -
41 Clemmitt, Alex Wirksworth 28 -
42 Stapleford, Adam Kimberley 28 30 -
43 Hayes, Darren Ilkeston 27 31 -
44 Smithson, Dan NorthDerbyshire 29 -
45 Wingate, Christian LongEaton 29 -
46 Flynn, Errol LongEaton 32 -

Men V45 - Best of 4 arrow_drop_down

Position Member Team Event 1 Event 2 Event 3 Event 4 Event 5 Q Points
1 Smith, Gordy Heanor 1 -
2 Deeming, Ashley Heanor 1 -
3 Christmas, Paul Wirksworth 2 -
4 D'Arcy, Lee Heanor 2 -
5 Burnside, Nick Sutton 3 3 -
6 Baggs, Tim LongEaton 4 -
7 Beighton, Mark Belper 4 -
8 Paisley, Andy Belper 5 -
9 Chant, Ian LongEaton 6 -
10 Jones, Matt Ripley 6 -
11 Monaghan, Ian NorthDerbyshire 7 5 -
12 Buckley, Jason Kimberley 7 -
13 Queenan, John Heanor 8 -
14 Roper, Robert Sutton 8 -
15 King, Bob Wirksworth 9 -
16 Curtis, Jonathan Matlock 9 -
17 Mellor, Andy Matlock 10 -
18 Johnson, Kev Kimberley 11 10 -
19 Newton, Stacy Wirksworth 12 11 -
20 Passingham, Sam NorthDerbyshire 12 -
21 Nash, Andy Belper 13 14 -
22 Gore, Simon Belper 15 13 -
23 Turner, Jason Matlock 14 -
24 Machin, Pete LongEaton 15 -
25 Flint, John Heanor 16 -
26 Boardman, John NorthDerbyshire 17 -
27 Marchant, Antony Belper 18 -
28 Knight, Darren Chesapeake 17 19 -
29 Bates, Gary NorthDerbyshire 16 21 -
30 Arrowsmith, Shaun Mansfield 20 -
31 Whitmill, Matt Kimberley 19 23 -
32 Smith, Colin Ripley 22 -
33 Pearce, Robert Sutton 18 27 -
34 Thorpe, Richard NorthDerbyshire 20 25 -
35 Riley, Jason Kimberley 22 24 -
36 Robertson, Dave Mansfield 23 -
37 Burch, Simon Chesapeake 21 26 -
38 Apaya, Richard Chesapeake 28 -
39 Buda, Edward Ilkeston 29 -

Men V50 - Best of 4 arrow_drop_down

Position Member Team Event 1 Event 2 Event 3 Event 4 Event 5 Q Points
1 Shaw, Phil Mansfield 1 -
2 Cross, Dean Sutton 1 2 -
3 Shaw, Andrew Wirksworth 2 3 -
4 Elkington, Garry NorthDerbyshire 3 -
5 Fitzgerald, Patrick LongEaton 4 -
6 Horton, Dave Belper 4 -
7 Murden, Edmund LongEaton 5 -
8 Crawshaw, Mark Wirksworth 5 6 -
9 Cooper, Geoff Matlock 6 -
10 Castledine , Paul Sutton 7 -
11 Foley, Ray Wirksworth 7 -
12 Haskard, Steve Kimberley 8 -
13 Watson, Conrad Sutton 8 -
14 Woodward, Mark Belper 9 -
15 Dobbs, Paul Sutton 10 9 -
16 Bloor, Julian Ilkeston 10 -
17 Softley, Andy Chesapeake 11 12 -
18 Donaldson, Tony Ilkeston 12 11 -
19 Hickling, Richard Belper 15 13 -
20 McQuade, Steve LongEaton 14 -
21 Hopkinson, Carl Ripley 16 15 -
22 Goodall, Steve Matlock 14 17 -
23 Boursnell, Tim Belper 17 16 -
24 Robinson-Day, Steve Kimberley 13 21 -
25 Burr, Mark Mansfield 18 -
26 Fentem, Paul Chesapeake 20 18 -
27 Mitchell, Robin Belper 19 -
28 Donovan, Tim Ripley 20 -
29 O'Hanlon, Eamon Heanor 22 19 -
30 Burton, Shaun LongEaton 22 -
31 Cooper, Ian Ilkeston 21 24 -
32 Whitehead, Kevin Mansfield 23 -
33 Lenton, Andy Belper 23 -
34 Whitehead, Kev Mansfield 24 -
35 Ewart, Paul Ilkeston 25 -

Men V55 - Best of 4 arrow_drop_down

Position Member Team Event 1 Event 2 Event 3 Event 4 Event 5 Q Points
1 Clayton, Tim NorthDerbyshire 1 -
2 Maplethorpe, Alan LongEaton 2 -
3 Cliff, Richard LongEaton 1 3 -
4 Lowry, Geoff Heanor 2 -
5 Edwards, Simon Wirksworth 3 4 -
6 Spencer, Dave Wirksworth 4 5 -
7 Hodkin, Andy Matlock 6 6 -
8 Birch, John Matlock 5 9 -
9 Bower, Richard Ilkeston 7 8 -
10 Butt, Phil Belper 8 -
11 Saunders, Dave Kimberley 9 7 -
12 Margett, Philip Chesapeake 10 10 -
13 Murray, John NorthDerbyshire 11 11 -
14 Shipley, Neil Chesapeake 12 -
15 Burchell, Paul LongEaton 12 -
16 Doyle, Michael Kimberley 13 -
17 Beddoe, Steve NorthDerbyshire 14 13 -
18 Jackson, Rob LongEaton 14 -
19 Monaghan, Steve NorthDerbyshire 15 15 -
20 Durham, Trevor NorthDerbyshire 16 -
21 Cowlishaw, Damian LongEaton 17 -

Men V60 - Best of 3 arrow_drop_down

Position Member Team Event 1 Event 2 Event 3 Event 4 Event 5 Q Points
1 Riley, Dave LongEaton 1 -
2 Hurley, John Matlock 1 3 -
3 Thorneycroft, Jim Matlock 2 -
4 Botto, Kevin Ilkeston 3 -
5 Brown, Keith Sutton 2 4 -
6 Wardle, Steve Heanor 4 -
7 Sherras, Brian Ripley 5 -
8 Coe, Paul Ilkeston 7 -
9 Sharratt, Rob Ilkeston 6 9 -
10 Tietz, Karl Ripley 5 10 -
11 Bower, Alan Ilkeston 7 8 -
12 Shipley, Stuart Chesapeake 9 6 -
13 Clements, Brian Wirksworth 8 -
14 Powis, Bill Ripley 11 -

Men V65 - Best of 3 arrow_drop_down

Position Member Team Event 1 Event 2 Event 3 Event 4 Event 5 Q Points
1 Gorman, John NorthDerbyshire 1 1 -
2 Moorhouse, Mick Matlock 2 2 -

Men V70+ - Best of 3 arrow_drop_down

Position Member Team Event 1 Event 2 Event 3 Event 4 Event 5 Q Points
1 Mellors, Chris Heanor 1 1 -
2 Browne, Alan NorthDerbyshire 2 -
3 Staniland, Tony Sutton 2 -

Junior Men - Best of 3 arrow_drop_down

Position Member Team Event 1 Event 2 Event 3 Event 4 Event 5 Q Points
1 Marsh, Sam Heanor 1 1 -
2 Parkin, Joe Belper 2 2 -
3 Rowley, Ethan Heanor 3 3 -
4 Elliott, Miles Heanor 4 -
5 O'Hanlon, Myles Heanor 4 -
6 Lloyd, Oliver Matlock 5 -
7 Boyer, Frankie Ilkeston 6 5 -
8 Davis, Sam Ilkeston 7 6 -
9 Apaya, Jake Chesapeake 8 7 -

Senior Women - Best of 4 arrow_drop_down

Position Member Team Event 1 Event 2 Event 3 Event 4 Event 5 Q Points
1 Stone, Jade Matlock 1 1 -
2 Crowe, Samantha Heanor 2 -
3 Lunt, Ellie LongEaton 2 3 -
4 Keeley, Ruth Belper 3 -
5 Fairey, Shelley Matlock 4 -
6 Taylor, Lucy Ripley 5 -
7 Barnett, Hannah NorthDerbyshire 6 5 -
8 Kucharek, Karolina Belper 4 8 -
9 Saunders, Joanne Ilkeston 8 6 -
10 Denman, Jessica Ilkeston 7 9 -
11 Packwood, Katherine Mansfield 11 7 -
12 Lineker, Rebecca Ripley 9 -
13 Rowley, Louise Belper 10 -
14 Johnston, Catherine Belper 10 -
15 Smith, Danielle Heanor 11 -
16 Bell-Minogue, Samantha Ilkeston 12 -
17 Moloney, Kelsey Heanor 12 -
18 Brickman, Lily Belper 13 -
19 Pye, Alison Matlock 13 14 -
20 Mackenzie, Kate Ilkeston 14 15 -
21 Johnson, Sarah NorthDerbyshire 16 -
22 Tomlinson, Emily Ripley 16 -
23 Braisby, Natalie Ilkeston 19 17 -
24 Jackson, Sarah Belper 18 -
25 Wilkins, Elaine Heanor 19 -
26 Carter, Lois Belper 17 21 -
27 Holmes, Sarah Belper 15 24 -
28 Wing, Carrie NorthDerbyshire 20 -
29 Wilson, Natalie Ilkeston 18 22 -
30 Watson, Claire Sutton 20 -
31 Sherman, Rachelle Kimberley 23 -
32 Toplis, Rachel LongEaton 25 -
33 Whysall, Louise Ripley 25 -
34 Johnson, Megan LongEaton 26 -
35 James, Helen Belper 21 32 -
36 Hickey, Laura Ilkeston 27 -
37 Harrison, Eve Kimberley 22 33 -
38 Firth, Caroline Mansfield 28 -
39 Raeside, Julia Kimberley 28 -
40 Turner, Jenni Kimberley 23 34 -
41 Rye, Caroline Mansfield 29 -
42 Newton, Rachel Ilkeston 29 -
43 Johnson, Sarah Sutton 24 35 -
44 Palmer, Heidi Ripley 30 -
45 Bradley, Amy Ripley 31 -
46 Hessey, Kirsty Heanor 26 38 -
47 Blacow, Gemma Kimberley 27 41 -
48 Ashley, Suzy Ilkeston 36 -
49 Davies, Lisa Chesapeake 37 -
50 Dawkins, Emma Heanor 39 -
51 Lo, Yammy Ilkeston 40 -

Women V40 - Best of 4 arrow_drop_down

Position Member Team Event 1 Event 2 Event 3 Event 4 Event 5 Q Points
1 Gill, Hayley Matlock 1 1 -
2 Roper, Nicola Ilkeston 2 2 -
3 Moakes, Laetitia Sutton 3 -
4 Herbert, Kerstine Kimberley 4 3 -
5 Warwick, Stef LongEaton 4 -
6 Armstrong, Beverley Mansfield 5 -
7 Broughton, Esther Ripley 5 -
8 Turner, Emma Matlock 6 -
9 Ward, Simone Ilkeston 7 6 -
10 Witham, Sarah NorthDerbyshire 7 -
11 Emmerson, Helen Matlock 8 -
12 Ashley, Louisa NorthDerbyshire 8 -
13 O'Conner-Parker, Kate Matlock 9 9 -
14 Larkin, Amanda LongEaton 10 -
15 Simpsom, Kate Sutton 10 -
16 Moncaster, Eva Wirksworth 11 -
17 Calvert, Ruth Wirksworth 11 -
18 Queenan, Kerry Heanor 12 -
19 Yorke, Melanie Sutton 13 12 -
20 Bestwick, Georgina Belper 13 -
21 Highfield, Thea Ripley 14 -
22 Minoprio, Claire Kimberley 14 -
23 Durose, Claire Ripley 15 -
24 Tompkins, Mariah Ilkeston 15 16 -
25 Rouse, Nichola Ilkeston 16 17 -
26 Machin, Lisa LongEaton 18 -
27 Baxter, Michelle Mansfield 19 -
28 Tivey, Pam Kimberley 17 21 -
29 Whitham, Helen Kimberley 20 -
30 Wills, Kathryn Chesapeake 18 22 -

Women V45 - Best of 4 arrow_drop_down

Position Member Team Event 1 Event 2 Event 3 Event 4 Event 5 Q Points
1 Burton, Rachel NorthDerbyshire 1 -
2 Ravenhill, Yulia Ilkeston 2 -
3 Loosemore, Corrina Ilkeston 1 3 -
4 Parker , Tracey Sutton 3 -
5 Grant, Jo Matlock 4 -
6 Howett, Jo Ripley 2 6 -
7 Staley, Lisa Sutton 5 -
8 Wild, Emma Wirksworth 4 8 -
9 Clark, Rachel Belper 6 -
10 Potter, Jo Heanor 5 9 -
11 Cresswell, Cathy Ripley 7 -
12 Bennett, Emma Ilkeston 7 -
13 Stone, Elaine Wirksworth 10 -
14 Greatorex, Sue Sutton 9 12 -
15 Foster, Jo Ilkeston 11 -
16 Hughes, Catherine Ilkeston 8 17 -
17 Roberts, Emma Wirksworth 10 15 -
18 Berrisford, Kathryn Matlock 13 -
19 Woodhouse, Debbie Ilkeston 13 -
20 Collis, Sharron NorthDerbyshire 14 -
21 Butlin, Alison Ripley 14 -
22 Owen, Sally Matlock 12 18 -
23 Grafton, Kirsten NorthDerbyshire 15 -
24 Windmill, Lynn Chesapeake 11 19 -
25 Owen, Nicky Belper 16 -
26 O'Hanlon, Karen Heanor 16 21 -
27 Curtis, Amanda Chesapeake 17 22 -
28 Bennett, Nikki LongEaton 20 -
29 Buckley, Julie Kimberley 23 -

Women V50 - Best of 4 arrow_drop_down

Position Member Team Event 1 Event 2 Event 3 Event 4 Event 5 Q Points
1 Smith, Sue Ilkeston 1 1 -
2 Benson, Cath LongEaton 2 2 -
3 Gallagher, Amanda Chesapeake 3 3 -
4 McQuade, Louise LongEaton 4 -
5 Spendlove, Kathryn Heanor 4 -
6 Dennis, Tracey LongEaton 5 -
7 Davis, Rachel Ilkeston 6 -

Women V55 - Best of 4 arrow_drop_down

Position Member Team Event 1 Event 2 Event 3 Event 4 Event 5 Q Points
1 Fisher, Rita Heanor 1 1 -
2 Hudson, Jane LongEaton 2 -
3 Shipley, Louise Chesapeake 2 3 -
4 Layton, Karen Kimberley 3 4 -

Women V60 - Best of 3 arrow_drop_down

Position Member Team Event 1 Event 2 Event 3 Event 4 Event 5 Q Points
1 Gorman, Margaret NorthDerbyshire 1 -
2 Sharratt, Carol Ilkeston 1 -
3 Mitchell, Cathy Belper 2 -
4 Copcutt, Tina Mansfield 3 -

Women V65 - Best of 3 arrow_drop_down

Position Member Team Event 1 Event 2 Event 3 Event 4 Event 5 Q Points
1 Forrester, Jan Matlock 1 1 -

Women V70+ - Best of 3 arrow_drop_down

Position Member Team Event 1 Event 2 Event 3 Event 4 Event 5 Q Points
1 Lindsey, Valerie LongEaton 1 -

Junior Women - Best of 3 arrow_drop_down

Position Member Team Event 1 Event 2 Event 3 Event 4 Event 5 Q Points
1 Grant, Elsbeth Matlock 1 1 -
2 Strom, Freya Sutton 2 -
3 Webster, Elizabeth Matlock 2 3 -
4 Crawshaw, Jessie Mansfield 4 -
5 Yorke, Megan Sutton 3 7 -
6 Taylor, Sophie Sutton 5 -
7 Greenwood, Rosie Ripley 6 -

Team Standings

Men arrow_drop_down

Pos Team Points Penalties Total points Score
1 Heanor Running Club 342 0 342 21
2 Sutton-in-Ashfield Harriers & AC 357 0 357 19
3 Matlock 389 0 389 19
4 Long Eaton Running Club '86 397 0 397 19
5 Belper Harriers 448 0 448 19
6 Ilkeston 445 0 445 17
7 Ripley 746 0 746 11
8 Wirksworth Running Club 842 0 842 11
9 North Derbyshire 1052 0 1052 8
10 Kimberley and District Striders 1427 0 1427 6
11 Chesapeake Road Runners 1679 0 1679 4
12 Mansfield Harriers & A.C 1453 1066 2519 2

Combined arrow_drop_down

Pos Team Points Penalties Total points Score
1 Matlock 671 0 671 43
2 Belper Harriers 1023 0 1023 40
3 Ilkeston 963 0 963 38
4 Heanor Running Club 1137 0 1137 35
5 Sutton-in-Ashfield Harriers & AC 1106 0 1106 33
6 Long Eaton Running Club '86 1281 0 1281 29
7 Ripley 1470 0 1470 24
8 North Derbyshire 1838 0 1838 24
9 Wirksworth Running Club 1961 0 1961 17
10 Kimberley and District Striders 2490 0 2490 12
11 Mansfield Harriers & A.C 2413 1066 3479 11
12 Chesapeake Road Runners 3135 0 3135 6

Ladies arrow_drop_down

Pos Team Points Penalties Total points Score
1 Matlock 282 0 282 24
2 Ilkeston 518 0 518 21
3 Belper Harriers 575 0 575 21
4 North Derbyshire 786 0 786 16
5 Sutton-in-Ashfield Harriers & AC 749 0 749 14
6 Heanor Running Club 795 0 795 14
7 Ripley 724 0 724 13
8 Long Eaton Running Club '86 884 0 884 10
9 Mansfield Harriers & A.C 960 0 960 9
10 Kimberley and District Striders 1063 0 1063 6
11 Wirksworth Running Club 1119 0 1119 6
12 Chesapeake Road Runners 1456 0 1456 2